New Italian – Italiaanse recepten met een twist


Italiaans eten verveelt nooit. Een goede pasta, rijpe tomaten, een scheut olijfolie en een tafel vol vrienden: meer heb je eigenlijk niet nodig. Maar wat als je die vertrouwde smaken een flinke upgrade geeft? In ‘New Italian’ laat Sergio Herman zien hoe je de Italiaanse klassiekers kunt herdenken zonder dat ze hun ziel verliezen.
Het boek verscheen voor het eerst in 2001 en recent werd een vijfde druk als paperback uitgegeven.

Sterrenchef Sergio Herman heeft al jaren een zwak voor Italië. Maar in plaats van netjes binnen de lijntjes te kleuren, kiest hij voor evolutie. Zijn term cucina nuova vat het goed samen: geen nostalgisch museumstuk, maar een levende keuken die mag bewegen, groeien en verrassen. Verwacht dus zeker geen brave carbonara of voorspelbare vongole. Sergio Herman serveert bijvoorbeeld pasta met Noordzeekrab, of pappardelle met Zeeuwse mosselen en pittige ’nduja. Het klinkt als een clash, maar smaakt toch als een logisch huwelijk. Hij mixt Italiaanse traditie met zijn Zeeuwse roots, speelt met zuren, kruidige oliën, subtiele bittertjes en bouwt gerechten op in lagen. Comfortfood, maar dan met veel finesse en spanning.

Het boek bevat meer dan zestig recepten en volgt de flow van een Italiaans din er: van aperitivo tot dolci. Die structuur geeft houvast, maar nodigt tegelijk uit om te spelen. Maak een volledig menu of zet gewoon een tafel vol antipasti neer en laat iedereen delen. De sfeer die Sergio Herman nastreeft, is duidelijk: koken moet verbinden, verleiden en vooral plezier geven.

Toch is ‘New Italian’ geen “snel-klaar” kookboek. Veel gerechten bestaan uit meerdere onderdelen: een eigen zuur, een huisgemaakte olie of een aparte crème. Dat vraagt wat planning en focus. Sommige ingrediënten zijn dan weer niet standaard in elke supermarkt te vinden. Voor beginnende thuiskoks kan dat een te grote drempel zijn, maar wie graag experimenteert en zijn kookskills wil aanscherpen, voelt zich hier zeker als een kind in een snoepwinkel.

Visueel maakte ‘New Italian’ indruk op mij. Het is een stijlvol vormgegeven boek dat kwaliteit uitstraalt. De fotografie is warm en zorgvuldig gecomponeerd: geen overdadige styling, maar pure ingrediënten en gerechten die voor zich spreken. Tussen de recepten door versterken sfeerbeelden de mediterrane beleving. Het boek fungeert daardoor niet alleen als kookgids, maar ook als inspiratiebron en zelfs als reisgids. Het is een boek dat mijns inziens net zo goed op je salontafel als in je keuken past.

Wat mij vooral is bijgebleven, is de visie achter de recepten. Sergio Herman beschouwt de Italiaanse keuken niet als een onaantastbaar erfgoed, maar wel als een levende traditie, als een bron van inspiratie. Hij toont respect voor de basis: goede pasta, perfecte bouillon, kwaliteitsproducten; maar durft tegelijk grenzen te verleggen.

Is dit een kookboek voor iedereen? Zeker niet. Wie vooral snelle doordeweekse gerechten zoekt, zal elders te rade moeten gaan. Maar voor de gepassioneerde thuiskok die graag indruk maakt, nieuwe combinaties wil ontdekken en bereid is wat extra moeite te doen, is dit kookboek zeker een schot in de roos.

Met ‘New Italian’ bewijst Sergio Herman dat traditie en creativiteit perfect kunnen samensmelten. Het is Italië, maar dan met een frisse blik en een eigen handtekening.

Een kookboek dat niet alleen inspireert om beter te koken, maar ook om met meer lef en plezier in de keuken te staan.

★★★★★

Titel: New Italian | Subtitel: Italiaanse recepten met een twist | Auteur: Sergio Herman | Fotografie: Kris Vlegels | Uitgeverij: Nijgh Cuisine | Categorie: Culinair, Kookboeken | Verkrijgbaar als paperback en hardcover | 272 pagina’s | ISBN13: 9789038817200 | Verkrijgbaar sinds: 5 februari 2026 | Recensent: Pierre Peeters | Datum recensie: 17 maart 2026 | Prijs: €29,99 | Online te bestellen bij Amy & Eva en Bol. 

Plaats een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.