
Sommig speelgoed kun je maar beter met rust laten
Met Noodsein bewijst Linwood Barclay opnieuw waarom hij bekendstaat als meester in het creëren van verwachtingen en het opbouwen van spanningselementen. Dit is alles behalve een standaardthriller. Dit verhaal schuurt tegen het bovennatuurlijke aan en precies dat maakt het voor mij zo intrigerend.
We maken kennis met Annie Blunt, een kinderboekenschrijfster die een dramatisch jaar achter de rug heeft. Na de dood van haar man en een schandaal rond een van haar boeken probeert ze samen met haar zoontje Charlie een nieuwe start te maken in een afgelegen stadje in de staat New York. Wat begint als een poging tot rust en herstel, verandert al snel in iets duisters. Wanneer Charlie een oud treinstel ontdekt in een afgesloten schuur, lijkt dat eerst een onschuldige vondst. Maar al snel bekroop mij als lezer een ongemakkelijk gevoel. De nachtelijke geluiden die Annie hoort, zorgen voor een dreigende sfeer die steeds intenser wordt.
De opbouw van het verhaal vond ik sterk. Het boek start met een proloog in 2001 die meteen een beklemmend gevoel geeft. Daarna wisselen de hoofdstukken tussen het heden en het begin van de jaren 2000 zich af, in het stadje Lucknow. Daar duikt plots een mysterieuze modeltreinwinkel op en vanaf dat moment gebeuren er vreemde dingen: verdwijningen, onverklaarbare ongevallen, een groeiend gevoel van onheil. Hoe verder ik las, hoe meer het als een kloppend geheel voelde.
Wat ik vooral waardeerde in het verhaal, is de sfeerbeleving. De spanning wordt niet opgebouwd via spectaculaire actie, maar via een sluimerend gevoel van dreiging. Kleine, vreemde details doemen op. Een buurvrouw die nét niet pluis aanvoelt. Geluiden in de nacht. Tekeningen die een eigen leven lijken te gaan leiden. Het is dat subtiele, onderhuidse ongemak dat het verhaal zo griezelig maakt. Dit is echt zo’n boek dat langzaam onder je huid kruipt en daar nog lang blijft zitten.
De schrijfstijl is beeldend en vlot. De hoofdstukken zijn kort en eindigen vaak met een kleine cliffhanger, waardoor je automatisch door blijft lezen.
Noodsein is een bijzondere thriller met bovennatuurlijke elementen, passend bij het verhaal. Het is mysterieus, beklemmend en net even anders dan de doorsnee thriller.
★★★★

Titel: Noodsein | Uitgeverij: Boekerij | Auteur: Linwood Barclay | Categorie: thrillers | Verkrijgbaar als: paperback en e-book | 432 pagina’s | ISBN13: 9789049209025 | Verkrijgbaar sinds: 27 januari 2026 | Recensent: Sandra Hutchison | Datum recensie: 27 april 2026 | Prijs: €23,99 en e-book €12,99 | Online te bestellen bij: Amy & Eva, Bol.
