Van A tot Zee – Alles wat je nog niet wist over onze kust


‘Van A tot Zee’ van Sam De Decker, Jan Seys en Johan Termote laat zien dat onze kust veel meer is dan zand, zee en appartementsgebouwen.

De drie auteurs: een archeoloog, een marien bioloog en een historicus, bundelen hun jarenlange kennis en passie voor de Noordzee in eenentwintig boeiende verhalen. Het resultaat is geen droog wetenschappelijk naslagwerk, maar een toegankelijk en aantrekkelijk boek dat nieuwsgierigheid aanwakkert. Het is een boek waarbij je van plan bent om slechts enkele pagina’s te lezen, maar waarbij je telkens opnieuw blijft hangen bij een nieuw weetje of een onverwacht verhaal.

Hoeveel mensen weten bijvoorbeeld dat je duizenden jaren geleden bijna letterlijk naar Engeland kon wandelen? Dat grote delen van de huidige Noordzee ooit een droog landschap vormden waar mammoeten en andere dieren rondzwierven? Of dat onze kustlijn voortdurend in beweging is en gevormd werd door een eeuwenlange strijd tussen mens, water en natuur?
‘Van A tot Zee’ haalt precies die verborgen verhalen naar boven.

Het is mijns inziens een heel veelzijdig boek geworden, waarbij de auteurs de lezer meenemen door de tijd, van prehistorische landschappen en archeologische vondsten tot de ontwikkeling van het kusttoerisme en de uitdagingen van vandaag.
Zo ontdek je hoe de zee eeuwenlang eerder als bedreiging dan als ontspanningsplek werd gezien. Pas later groeide het idee dat ze ook rust, gezondheid en plezier kon brengen, waarbij de eerste kuuroorden mee de basis legden voor de kust zoals we die vandaag kennen.

Maar het boek kijkt niet alleen achterom. Ook de huidige kust komt uitgebreid aan bod. De auteurs vertellen met enthousiasme over de dieren die er leven, van meeuwen tot kwallen, over scheepswrakken die op de bodem van de Noordzee verborgen liggen en over het bijzondere ecosysteem dat vaak onzichtbaar blijft voor de gewone strandganger. Zelfs een simpele wandeling langs het water krijgt na het lezen van dit boek een extra dimensie: elk stukje strand, elke duin en elke golf blijkt een eigen verhaal te hebben.

Wat naar mijn gevoel bijzonder goed werkt, is de manier waarop de drie auteurs hun expertise vertalen naar een breed publiek. Wetenschappelijke kennis wordt nooit zwaar of ingewikkeld, maar krijgt een menselijk gezicht. Je voelt dat dit geen boek is dat alleen geschreven werd om informatie door te geven, maar vooral om verwondering te creëren. De auteurs willen de lezer niet overspoelen met feiten, maar uitnodigen om met andere ogen naar de kust te kijken.

De prachtige fotografie draagt daar ook toe bij. De beelden van Ludo Goossens en Misjel Decleer brengen de schoonheid en de diversiteit van de kust helemaal tot leven. Ze tonen niet alleen de bekende panorama’s, maar ook details en verborgen plekken die je anders misschien zou voorbijlopen. Daardoor wordt ‘Van A tot Zee’ niet alleen een boek om te lezen, maar ook een boek om rustig door te bladeren.

Maar wie op zoek is naar een diepgravend wetenschappelijk werk met uitgebreide analyses zal waarschijnlijk meer verdieping missen. Sommige onderwerpen smaken echt naar meer en hadden naar mijn mening gerust nog uitgebreider besproken mogen worden. Maar anderzijds is dat misschien ook wel de bedoeling: dit boek wil vooral de deur openen naar een grotere belangstelling voor onze kust.

Naast de vele verhalen over het verleden en heden klinkt er ook een belangrijke boodschap over de toekomst. De kust is prachtig, maar tegelijk kwetsbaar. Klimaatverandering, stijgende zeespiegels en de druk van toerisme stellen nieuwe uitdagingen. Zonder belerend te worden, maken de auteurs duidelijk dat zorg voor dit unieke gebied noodzakelijk blijft.

‘Van A tot Zee’ is uiteindelijk een uitnodiging om opnieuw te ontdekken wat vlakbij ligt. Het boek verandert een gewone dag aan zee in een zoektocht vol vragen en verrassingen. Na het lezen kijk je anders naar een meeuw op de dijk, een duin in de verte of de golven die tegen het strand rollen.

Dit boek is een aanrader voor iedereen die houdt van de zee, geschiedenis, natuur of gewoon van goede verhalen. Want de grootste ontdekking van dit boek is misschien wel dat je niet ver moet reizen om een fascinerende wereld te vinden. Soms begint die gewoon aan het einde van de straat, waar land en zee elkaar ontmoeten.

Ik waardeer dit boek graag met vijf sterren.

Titel: Van A tot Zee | Subtitel: Alles wat je nog niet wist over onze kust | Auteurs: Sam De Decker, Jan Seys, Johan Termote | Uitgeverij Borgerhoff & Lamberigts | Fotografie: Ludo Goossens en Misjel Decleer | Categorie: Reizen | Verkrijgbaar als paperback en e-book | 235 pagina’s | ISBN13: 9789493499263 | Verkrijgbaar sinds: 3 april 2026 | Recensent: Pierre Peeters | Datum recensie: 20 juli 2026 | Prijs paperback €27,50 – e-book €13,75 | Online te bestellen via Bol. 

Plaats een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.